Background

Cyber ubezpieczenia. Bezpieczeństwo danych w sieci

Cyber ubezpieczenia. Bezpieczeństwo danych w sieci

Cyber ubezpieczenia. Bezpieczeństwo danych w sieci

Nie da się ukryć, że żyjemy w świecie informatyki. Bezpieczeństwo danych w sieci staje się przez to coraz istotniejsze.

Wszyscy korzystamy z urządzeń elektronicznych, a ich stopień zaawansowania rośnie z dnia na dzień. Niemal wszystkie sprawy można sprawnie załatwić korzystając z Internetu. W sieci można załatwić każdą usługę, a jedynie realnym jest dostarczenie towaru.

Gwałtowny rozwój techniki pociągnął za sobą rozwój niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Wszyscy słyszymy o przemocy w sieci, chronimy przed nią nasze dzieci. Rozmawiamy z nimi o hejcie, blokujemy strony zawierające niestosowne informacje. Instalujemy na swoich urządzeniach programy antywirusowe i stosujemy hasła chroniące dostępu do naszych kont i stron.

 

Czy jednak jesteśmy pewni, że prowadzony przez nas biznes jest ochroniony pod względem bezpieczeństwa informatycznego?

Pojawiło się przecież wiele zagrożeń związanych z bezpieczeństwem informacji, które płyną kablem, cyber ataków, niebezpieczeństw związanych z hakowaniem kont.

Często przedsiębiorcom się wydaje, że zlecając obsługę serwisowania sprzętu elektronicznego zewnętrznym partnerom odpowiadającym za systemy informatyczne, są bezpieczni. Podobny sposób myślenia występuje, kiedy jesteśmy pewni, że najnowsze oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie uchroni nas przed cyber atakiem.

Takich wytłumaczeń można przytoczyć znacznie więcej.

Niestety, ale przestępczość informatyczna ma się nieźle i mimo różnych rodzajów zabezpieczeń firmy potrafią stracić olbrzymie pieniądze wskutek hakerskiego ataku informatycznego. Często tego typu sprawy są ukrywane pod pozorem przerwy technicznej, awarii itp. aby nie budzić paniki wśród klientów. Trzeba postawić sprawę jasno – nie ma w tej chwili systemu zapewniającego stuprocentowe bezpieczeństwo danych w sieci bezpieczeństwo.

Dlatego konieczne jest znalezienie dobrego rozwiązania, pozwalającego zminimalizować straty wynikające z cyber ataków. Takim rozwiązaniem są cyber ubezpieczenia dla firm, oferowane przez Professional Broker.

 

Dlaczego cyber ubezpieczenie miałoby być optymalnym rozwiązaniem?

Ubezpieczyciel chce chronić sytuacje, które wymykają się standardom. Gdyby do ochrony danych w sieci wystarczały wcześniej wymienione zabezpieczenia (działanie programów antywirusowych i antyszpiegowskich), ryzyka cyberataku nie byłoby sensu ubezpieczać. Jednak takie zabezpieczenia nie są wystarczające, mimo coraz szczelniejszych programów i trudniejszych haseł.

Dlatego coraz więcej firm pyta się o cyber ubezpieczenia i co ważniejsze – otrzymuje je.

Cyber ubezpieczenie może obejmować swoim zakresem różne elementy związane z przechowywaniem i transmisją danych.

Zakres ochrony może obejmować odpowiedzialność za wycieki danych osobowych, koszty odtworzenia danych ze zniszczonych serwerów, zdarzające się cyber okupy i wiele innych aspektów związanych z działalnością w sieci, ochroną różnorodnych danych, transakcjami płatniczymi.

Cyber ubezpieczenia są oferowane nie tylko wielkim korporacjom, ale i mniejszym przedsiębiorcom. Warto się zainteresować tym ubezpieczeniem zanim firma padnie ofiarą ataku, a na ekranie pojawi się czarna plama lub niepokojący komunikat „unknown error”.

Przeczytaj również o ubezpieczeniach finansowych:

Ubezpieczenia finansowe