Background

Kredyt kupiecki i ryzyka z niego wynikające

Kredyt kupiecki i ryzyka z niego wynikające

Kredyt kupiecki i ryzyka z niego wynikające

Kredyt kupiecki to częste i popularne działania przedsiębiorców, którym zależy na funkcjonowaniu firmy i szukają dobrych rozwiązań dla swoich przedsięwzięć. Kredyt kupiecki nazywany jest również kredytem handlowym lub towarowym.

Dotyczy sytuacji, kiedy zostaje odroczona płatność za pobrany towar.

Jest to wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy dzięki takiemu rozwiązaniu nie muszą spełniać wymogów stawianych na przykład przez banki. Wiele początkujących a także małych i średnich firm decyduje się na odroczenie płatności za towar. To wygodniejsze rozwiązanie niż mieliby czekać na decyzje banku, albo wręcz wcale takiego kredytu mieliby nie dostać.

Zalety kredytu kupieckiego są doceniane przez przedsiębiorców z powodu tego, że jest tańszy niż udzielany przez banki, nie wymaga tylu formalności i nie jest obciążony tyloma wymogami, co kredyty bankowe.

 

W relacjach biznesowych między kupującym a sprzedającym, formalnością, która wystarczy zawrzeć, jest wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności.

To przedsiębiorcy między sobą ustalają ilość wydanego towaru i termin spłaty zobowiązań, który wynosi najczęściej 30 dni. Sprzedający towar musi zadbać o własną płynność finansową, uiszczenie koniecznych opłat. Dlatego godząc się na udzielenie kredytu musi rozważyć dogodny dla niego termin spłaty przedsiębiorcy.

Kredyt kupiecki pomaga w prowadzeniu firmy przedsiębiorcy, który bierze towar od sprzedającego podmiotu gospodarczego, sprzedaje go i dopiero opłaca fakturę.

 

Kredyt kupiecki to dobre rozwiązanie nie tylko dla przedsiębiorców i firm, które otrzymują towar z odroczonym terminem płatności.

Takie rozwiązanie jest też korzystne dla podmiotu sprzedającego. Cały czas jego firma sprzedaje produkty, więc jest konkurencyjna na tle innych. Poprzez udzielanie kredytów buduje również sieć powiązań i relacji biznesowych.

Sprzedający jednak ponosi ryzyko udzielając kredytu kupieckiego, ponieważ musi się liczyć z możliwością nie wpłynięcia pieniędzy, może mieć też trudności z wyegzekwowaniem długu. Brak środków finansowych, które nie zostaną zapłacone na czas, może wpłynąć na płynność finansową i regulowanie własnych zobowiązań, na przykład wobec potencjalnych dłużników.

 

Pomysłem i rozwiązaniem minimalizującym ryzyko niespłacenia kredytu kupieckiego jest jego ubezpieczenie.

Jest to sposób na zabezpieczenie się przed niewypłacalnością kontrahenta, a sprzedający jest zabezpieczony przez utratą własnej płynności finansowej.

Podmiot udzielający kredytu kupieckiego, ubezpieczając transakcję zyskuje poczucie bezpieczeństwa.

Ubezpieczyciel sprawdza sytuację finansową przedsiębiorcy, wspiera swojego klienta w windykacji należności i oczywiście wypłaca odszkodowanie, jeśli niewypłacalność kontrahenta zostanie potwierdzona lub nie odzyska pieniędzy w ciągu kilku miesięcy od dnia rozpoczęcia windykacji.

Sprzedający towar, wystawiający fakturę z odroczonym terminem płatności może wstępnie sam zabezpieczyć się i zminimalizować ryzyko związane kredytem kupieckim sprawdzając wiarygodność kontrahenta w bazie CEIDG (bazie jednoosobowych działalności gospodarczych), w danych Krajowego Rejestru Sądowego na stronach www Ministerstwa Sprawiedliwości i bazie Krajowego Rejestru Długów.

Decydując się na udzielenie kredytu kupieckiego warto rozważyć potencjalne korzyści i ryzyka z niego wynikające.

Przed ryzykami – warto się ubezpieczyć.

 

Przeczytaj również o działaniach brokera ubezpieczeniowego:

Broker ubezpieczeniowy. Najważniejsze kierunki działania